[]
Your ongoing selection
Asset(s) Assets
Your quote 0

Your selection

Clear selection
{"event":"pageview","page_type1":"undetected","page_type2":"_assets_search_override","language":"en","user_logged":"false","user_type":"ecommerce","nl_subscriber":"false"}
{"event":"ecommerce_event","event_name":"view_item","event_category":"browse_catalog","ecommerce":{"items":[{"item_id":"SWG368052","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"schedel_hartmann_1440_1514","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"noah_s_ark_illustration_from_the_latin_edition_of_the_nuremberg_chronicle_1493_hand_coloured_engravi","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363001","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_photographer_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"portrait_of_two_young_civil_war_soldiers_1861_65_albumen_print","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG355477","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"french_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"sledge_drawn_by_dogs_return_of_the_missionary_c_1876_hand_coloured_litho_on_cotton","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG370069","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"tempestini_petro_fl_1900","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"giuseppe_verdi_20_july_1900_b_w_photo","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349445","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"english_photographer_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"robert_louis_stevenson_b_w_photo","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG354012","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"gibbes_james_g_fl_1868","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"radical_members_of_the_so_ca_legislature_c_1868_albumen_photo","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG354015","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"mccullough_f_m_fl_1922","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"bessie_coleman_1922_b_w_photo","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349446","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_photographer","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"booker_t_washington_b_w_photo","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG360175","item_category2":"undetermined_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"french_school_20th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"ulysses_by_james_joyce_paris_1922","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG360180","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"english_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"some_letters_from_oscar_wilde_to_alfred_douglas_1892_1897_by_oscar_wilde","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG354017","item_category2":"undetermined_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_school_20th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"poster_advertising_bill_pickett_in_the_bull_dogger_1923_colour_litho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349414","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"grasset_eugene_1841_1917","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"the_print_and_the_poster_colour_litho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG370080","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"daumier_honore_1808_79","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"the_legislative_belly_1834_litho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG354022","item_category2":"undetermined_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_school_20th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"our_colored_heroes_1918_chromolitho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG360168","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"anne_of_green_gables_by_l_m_montgomery_first_edition_boston_1908","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG360173","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"english_school_20th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"the_hound_of_the_baskervilles_by_sir_arthur_conan_doyle_first_edition_london_1902","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG360174","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"the_scarlet_letter_by_nathaniel_hawthorne_first_edition_first_issue_boston_1850","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349417","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"holst_roland_richard_nicolaus_1868_1938","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"poster_advertising_electra_1920_colour_litho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363002","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_photographer_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"carte_de_visite_portrait_of_general_george_a_custer_1865_albumen_print","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363075","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"aldini_giovanni_1762_1834","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"theorectical_and_experimental_test_on_galvanism_1804_litho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363076","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"german_school_17th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"machine_of_mr_andreas_jungenickels_churf_battrimeister_manuscript_ink_on_paper","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG360179","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"the_adventures_of_tom_sawyer_by_mark_twain_the_american_publishing_company_1876","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG370053","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"douglass_frederick_c_1818_1895","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"signed_quotation_page_from_an_autograph_album_containing_signatures_of_nineteenth_century_abolitioni","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG360170","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"cruikshank_george_1792_1878","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"titlepage_of_fairburn_s_description_of_the_popular_and_comic_new_pantomime_called_harlequin_and_moth","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG360172","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"english_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"a_christmas_carol_by_charles_dickens_first_edition_london_1843","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363010","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"bowers_lieutenant_henry_robertson_birdie_1883_1912","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"forestalled_amundsen_s_tent_at_the_south_pole_18th_january_1912_silver_print","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363078","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"english_school_18th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"puerilium_fasciculus_sive_variarum_rerum_ad_brachygraphiam_glossographiam_arithmeticam_et_artes_alia","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG355492","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"english_school_17th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"a_platform_of_church_discipline_gathered_out_of_the_word_of_god_and_agreed_upon_by_the_elders_at_cam","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG368056","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"busby_thomas_fl_1804_1821","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"billy_waters_illustration_from_costume_of_the_lower_orders_of_london_1819_hand_coloured_engraving","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349392","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"hine_lewis_wickes_1874_1940","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"untitled_two_girls_in_a_factory_c_1908_12_gelatin_silver_print","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349394","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"hine_lewis_wickes_1874_1940","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"night_scene_in_an_indianapolis_glass_works_1908_gelatin_silver_print","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG355485","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"everitt_elias_foster_1837_1928","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"composite_carte_de_visite_of_eight_members_of_the_james_younger_gang_with_their_final_victim_1876_al","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349383","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"centennial_commemoration_at_philadelphia_1876_colour_woodcut","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349427","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"dearborn_nathaniel_1786_1852","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"portrait_of_john_quincy_adams_c_1825_engraving","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349428","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"hansen_georg_emil_1833_91","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"hans_christian_andersen_b_w_photo","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363007","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"taber_isaiah_1830_1912","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"chinese_apothecary_view_from_san_francisco_s_chinatown_1870_80_albumen_print","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG355488","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"the_great_exhibition_of_1860_published_by_currier_ives_1860_litho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG355490","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"kansas_crows_for_her_loyal_delegates_the_banner_that_boosted_blaine_and_locked_the_logan_link_publis","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349438","item_category2":"undetermined_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_photographer_20th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"herbert_and_lou_henry_hoover_b_w_photo","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG368050","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"danckerts_theodorus_1663_1727","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"judea_or_the_holy_land_c_1698_hand_coloured_engraving","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349439","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"gardner_alexander_1821_82","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"andrew_johnson_b_w_photo","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349426","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"cary_evelyn_rumsey_1855_1924","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"poster_for_woman_suffrage_c_1905_colour_litho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG354018","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"box_for_the_game_of_in_dixie_land_cincinnati_1897","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363000","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"brady_mathew_1823_96","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"james_buchanan_from_brady_s_imperial_portrait_series_c_1850s_albumen_print","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363005","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"watkins_carleton_emmons_1829_1916","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"boudoir_card_depicting_the_columbia_river_1870s_albumen_print","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349389","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"gillingham_c_l_fl_1880s","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"cavalry_unit_colorado_springs_1880s_b_w_photo","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349393","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"hine_lewis_wickes_1874_1940","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"untitled_from_the_national_child_labour_committee_c_1910_gelatin_silver_print","item_variant":"undefined"},{"item_id":"DMA1072500","item_category2":"in_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"tuymans_luc_b_1958","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"the_man_from_wiels_ii_2008_oil_on_canvas","item_variant":"undefined"},{"item_id":"DMA1072468","item_category2":"in_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"dumas_marlene_b_1953","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"for_whom_the_bell_tolls_2008_oil_on_canvas","item_variant":"undefined"},{"item_id":"DMA1072297","item_category2":"in_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"on_kawara_1933_2014","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"6_aug_1976_1976_liquitex_on_canvas","item_variant":"undefined"},{"item_id":"DMA1072301","item_category2":"in_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"on_kawara_1933_2014","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"may_25_1966_liquitex_on_canvas","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG355495","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"scharf_george_snr_1788_1860_after","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"silver_and_copper_works_in_the_andes_from_travels_into_chile_over_the_andes_by_peter_schmidtmeyer_18","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG368067","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"palmer_frances_flora_bond_fanny_c_1812_76_after","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"american_winter_scenes_morning_printed_and_published_by_nathaniel_currier_1813_88_1854_hand_coloured","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349416","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"grasset_eugene_1841_1917","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"cover_of_the_score_of_la_valkyrie_c_1893_colour_litho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG349429","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_photographer_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"ceremony_inaugurating_transcontinental_telephone_service_january_25_1915_b_w_photo","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG354016","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"american_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"heroes_of_the_colored_race_c_1881_chromolitho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363081","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"rush_benjamin_1746_1813","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"medical_inquiries_and_observations_upon_the_diseases_of_the_mind_1812_litho","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG360176","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"english_school_19th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"queen_elizabeth_by_mandell_creighton_london_1896","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363013","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"hine_lewis_wickes_1874_1940","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"fresh_air_for_the_baby_n_y_east_side_1910_silver_print","item_variant":"undefined"},{"item_id":"SWG363080","item_category2":"out_of_copyright","item_category3":"standard","item_category4":"french_school_16th_century","item_category5":"not_balown","item_list_name":"search_results","item_name":"aurea_pythagoreorum_carmina_1585_litho","item_variant":"undefined"}]}}
{"event":"custom_event","event_name":"view_search_result","event_category":"browse_catalog","keyword":"auction","search_type":"standard","search_bridgeman_artists":"false","search_mode":"automatic","search_zero_result":"false","search_results":2635,"search_results_page_number":43}

'Auction' images and/or videos results

Main filters
Buy Print option
Royalty-Free Option
Reuters Results
Media Type
Orientation
Colour
Rights Type
Rights
More filters
Bridgeman Artists
Bridgeman Photographers
Century
Footage filters
Video Original Format
Video Resolution
Video Category
Filter group
Order By:
per page
Filter group
Rights Type
Media Type
No copyright

Display options

View
Image Size

Images of 'Auction' found, 2,635

Copyright
  • Copyright Applies
Copyright
  • Copyright Applies
Copyright
  • Copyright Applies
Copyright
  • Copyright Applies